Погожого недільного дня 23 листопада 2014 р. в Катедральному Соборі Святого Священномученика Йосафата відбулося ювілейне святкування 100-ліття побудови першого Українського Католицького храму в Торонто. З нагоди цієї урочистої і знаменної події парафіяни, гості з інших парафій, а також їхні діти та онуки, які цього святкового дня заповнили храм, радісно вітали свого духовного наставника Кир Стефана Хміляра Єпарха Торонта і Східної Канади. При дверях храму, урочисту процесію , правлячого Архиєрея у супроводі численного духовенства і Лицарів Колумба, вітали настоятель Катедри та діти парафії. Урочисту Божественну Літурґію відправив Владика Стефан у сослужінні отця-настоятеля Володимира Янішевського, священиків Катедри о.Остапа Чорнія та о.Івана Барщика та священиків Єпархії. Богослужіння прикрашали піснеспіви парафіяльного хору під керівництвом дериґента Артема Панькевича. Після читання святого Євангелія Єпископ Кир Стефан виголосив духовну науку, поєднавши її з Ювілеєм парафії. З нагоди столітнього Ювілею Преосвященний Владика подарував Катедрі Св. Йосафата новий посвячений Антимінс (особливий лляний чи шовковий плат, з відпечатаним на ньому зображенням покладеного до гробу Спасителя. За своїм значенням Антимінс тотожний самому Престолу. – Ф.К.), також церковному хору похвальну грамоту, а усім присутнім уділив своє архипастирське благословення.

Підсумовуючи святкування в храмі, о. Володимир висловив глибоку вдячність Владиці, усім священикам, Сестрам Служебницям, хористам, парафіянам і гостям за спільну молитву і запросив усіх до спільної фотографії перед храмом на пам’ять про Ювілей. church

Продовжилося святкування Ювілейним Бенкетом у залі УНО «Тризуб», на який зібралося понад 300 осіб. Програмою святкової трапези провадили голова парафіяльної ради Катедри Св. Йосафата , піддиякон Михайло Дубанович і пані Мирослава Барановська.

Ювілейне торжество відкрили учасники танцювального ансамблю ’’Барвінок’’, мистецький керівник Федір Даниляк та учні школи Св. Йосафата, які врочисто внесли церковну хоругву із зображенням святого священномученика. Після цього усі присутні виконали релігійний гимн Св. Йосафатові , а відтак славні Канади і України.

Ведучі представили почесних гостей і зачитали письмові привіти, які надійшли священикам і церковній громаді Катедри від Папи Римського Франциска, Глави УГКЦ Патріарха Святослава (Шевчука), Митрополита Кир Лаврентія (Гуцуляка), а також від Сестер – Служебниць Непорочної Діви Марії за підписом провінційної настоятельки, преподобної сестри Патрисії Лейсі. Перед святочною аудиторією слово-привітання виголосили високодостойні гості Преосвященний Владика Стефан Хміляр , Єпарх Торонта і Східної Канади і Преосвященний Андрій Пешко, Єпископ Східної Єпархії Української Православної Церкви Канади.

На святковому обіді було виголошено чимало привітань. Від імені парафіяльних організацій Катедри Св. Йосафата виступила голова відділу ЛУКЖК Рома Скоциляк. Відтак була спільна молитва і Владика Стефан поблагословив трапезу. Після святкового обіду ведучі програми надали слово довголітнім членкиням парафії – Тамарі Волощук та голові ювілейного комітету Олі Даниляк. Пані Волощук розповіла про історію церкви від часу заснування парафії, що сягає початків 20-го століття, і до сьогоднішнього дня. ЇЇ розповідь була проілюстрована архівними фотографіями, які демонструвалися на трьох великих екранах.

А пані Даниляк представила присутнім розкішне двомовне видання пропам’ятної книги ’’Століття Молитви’’. Це книга-альбом про ікони та розписи Катедри, яка нараховує понад сто сторінок і містить десятки кольорових світлин. У передмові до видання упорядник книги Оля Даниляк запрошує читачів ’’увійти в духовну подорож і побачити в іконах і розписах Божу присутність, де Бог чекає, щоб ми запросили Його у наше життя’’. Книжку можна придбати в парафільній канцелярії, або замовити по телефону: 416-535-9192.

Мистецьку частину програми Ювілейного Бенкету репрезентував парафіяльний хор Катедри Св. Йосафата під дириґентурою Артема Панькевича, який працює з колективом понад 13 років. До слова буде сказано, пан Панькевич представив святочній громаді панство Емілію і Володимира Кобзарів, які співають у хорі уже 62 роки.

Церковний хор виконав релігійну канту ’’Утішителю Світа’’ з музикою Я. Степового, а також хоровий твір ’’У неділю дзвони грають’’ на слова В. Мендруня в обробці М. Дацка. У супроводі хору тенор Вячеслав Серебряник віртуозно і натхненно заспівав арію Андрія ’’Блаженний день, блаженний час’’ з опери ’’Запорожець за Дунаєм’’ С. Гулака-Артемовського. church

Заключне слово виголосив настоятель Катедри Св. Йосафата о. Володимир Янішевський. Він зокрема сказав: ’’Час Ювілею – радісна і знаменна подія для всіх нас сьогодні. Але запитаймо себе: Що може одна людина здвигнути? Хтось скаже, немало! Та тільки зусиллями спільноти, її посвяти, жертви і любові, яку започаткували піонери парафії перед якими з вдячністю схиляємо наші голови, красується цей Храм Божий у величі своїй. За всі ці благословенні роки, в яких з великою відповідальністю і радістю у Христі сповняли своє покликання і післанництво єпископи, священики, диякони, піддиякони і миряни, повсякчасно дякуймо Богові і св. священномученику Йосафату- покровителеві за все чим ми є обдаровані.

Ми пишаємося здобутками, застановляємося над втратами, кривду прощаємо, з молитвою благаємо Господа про майбутні благодаті для діяльності і розквіту парафіяльного життя духовної родини під проводом нашого Владики Кир Стефана Хміляра і душпастирською опікою священиків. Тож даруй нам, Боже, перше Ласку Царства Твого Святого і опісля, додай всього, що нам треба тут на землі.’’Отець Володимир подякував ювілейному комітету , Преосвященим Владикам, священикам і всім присутнім.

Закінчилися ювілейні торжества співом Молитви за Україну ’’Боже Великий Єдиний’’.


Федір Коник